AIRSOFTARAD

Club Sportiv AirsoftArad

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
6mm .:. Airsoft & Milsim

Distribuiţi | 

fir rupt baterie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
house
Plutonier
Plutonier

Localizare : ARAD

MesajSubiect: fir rupt baterie   Dum 22 Sept 2013 - 22:40

iar problem.
am o baterie Zippy Li-Po 2200 / 7,4 volti.

Am observa ca la LIPO pt incarcare sint fire separate, iar la NIMH se incarca pe firele de legatura la replica - de ce nu stiu spre rusinea mea.

Ei bine la zippy s-au rupt firele subtiri de incarcare, de undeva din baterie. Am desfacut izolatia deasupra, nu vad ceva contacte separate de alea de fire de alimentare motor. Oare sa lipesc pur si simplu firele subtiri pe firele groase corespunzatoare? (rosu cu rosu si negru cu negru)

am si poze da nu stiu sa le pun

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
SyK
Plutonier
Plutonier

Localizare : Sanleani

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   Dum 29 Sept 2013 - 14:07

Jupan House pot sa iti rapesc topicul un pic? Multumesc, ca sa nu mai fac eu altul.

Problema:
Trag ce trag apoi se opreste, se aude motorul ca si cum ar incerca sa plece, zvacneste asa dar nu face rotatia completa. Nu e de la baterie ptr ca dupa ce scot bateria, o bag la loc, ii trag doua palme pe lateral si  merge iar, apoi dupa cateva focuri iar nu mai merge. Cateodata nici nu se aude motorul incercand sa se invarta. Cred ca lipsa de contact pe undeva, posibil la mufa mama de la arma in care intra bateria, ca am observat contactele alea metalice din mufa sunt cam vraiste. Faza e ca se incinge mufa de la baterie si cablurile adiacente cand incearca sa traga si nu merge, chiar si siguranta era calduta. Sa fie vreun cablu agatat, sa fie ceva la tragaci.
Sus In jos
Memphis
Capitan
Capitan

Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   Dum 29 Sept 2013 - 14:18

@house In locul tau, as lua alta baterie. Esti foarte aproape de un scurt circuit, iar la lipo asta se lasa cu flama. Prin firele alea subtiri de la lipo, sa face echilibrarea celulelor, adica in momentul care incarci bateria, se incarca toate odata, sa nu cumva sa ajunga una la capacitate maxima, si inca sa primeasca curent pana se incarca urmatoarea celula.

@syk Ori ti s-au carbonizat contactele de la tragaci, ori ti-s gears-urile prea stranse si trebuie facut un shimming (adica potrivite saibele in jurul rotilor).

- мємρнιѕ
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://airsoftarad.ro
SyK
Plutonier
Plutonier

Localizare : Sanleani

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   Dum 29 Sept 2013 - 14:21

Mi-e frica sa o desfac singur...dar o sa incerc..E un proiect ptr seara asta Very Happy
Sus In jos
Memphis
Capitan
Capitan

Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   Dum 29 Sept 2013 - 19:06

SyK a scris:
Mi-e frica sa o desfac singur...dar o sa incerc..E un proiect ptr seara asta Very Happy
Daca sunt carbonizate contactele de la tragaci, o solutie temporara ar fi sa le cureti cu alcool tehnic, si daca mai trebuie, data jos prajeala cu un smirghel fin.

- мємρнιѕ
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://airsoftarad.ro
house
Plutonier
Plutonier

Localizare : ARAD

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   Dum 29 Sept 2013 - 20:07

tzapa. ma gindeam io ca aruncatul e cel mai sigur dar mai aveam sperante. pacat de ea, ca-i aproape noua

merci memphis

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: fir rupt baterie   

Sus In jos

fir rupt baterie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
AIRSOFTARAD :: AIRSOFT ARAD :: WORKSHOP-
Mergi direct la: